Kristallkingakese auhind

STATUUT

Auhind antakse kahele noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest. Asutatud Maria Klenskaja ettepanekul, Teatriliidu juhatuse otsusega 2001. aastal. Laureaadile antakse diplom ja rändav kristallist kingake.


LAUREAADID

2017
LIISA SAAREMÄEL
Ariel lavastuses „Tormˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses „... ja Sõna sai lihaksˮ (EMTA Lavakunstikool), Dejanira lavastuses „Mirandolinaˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses „Idioot FMˮ (EMTA Lavakunstikool), Neenu Moor ja Pille-Riin lavastuses „Ekke Moorˮ (Kuressaare Linnateater ja VAT Teater), Jane lavastuses „Veider orkesterˮ (Tallinna Linnateater), Maša ja Emake lavastuses "Uhkus ja eelarve" (Endla Teater), Celimene lavastuses „Misantroopˮ (Eesti Draamateater), Karin Luts lavastuses „Elagu, mis põletab!ˮ (Adamson-Ericu muuseum) ning Olga ja Karolina lavastuses „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonikaˮ, Tüdruk lavastuses „Becket ehk Jumala auˮ, Tüdruk lavastuses „Mäedˮ, Kate

lavastuses „Armunud Shakespeareˮ (kõik Eesti Draamateater).

MARTA NAVASARDYAN
Detailitäpse tunnetusega loodud Peretütar Tubina balletis „Krattˮ, printsess Florina Minkuse balletis „Uinuv kaunitarˮ, Naine Raveli „Bolérosˮ, solistipartii MacMillani „Laulus maastˮ ja Dražeehaldjas Tšaikovski „Pähklipurejasˮ (kõik Rahvusooper Estonia).

2016
LAURA METS
Lavastused „45 339 km² raba“, „Werther“, „Eedeni aed“ ja „Titanic. Ilusad inimesed mängivad suuri tundeid“ (kõik Endla Teater) ning „Korduma kippuvad küsimused" (Eesti

Muusika- ja Teatriakadeemia).

RAHO AADLA
Eriilmelised rollid lavastustes „Klapp“ ja „Imelise otsinguil“ (mõlemad Tallinna Tantsuteater) ning otsingulised work-in-progress performance-lavastused Kanuti Gildi Saalis 2015–2016.

2015
VALLO KIRS
Lavastused „Idioot“, „Vanad ja noored“ ja „Kahe isanda teener“ (kõik Ugala Teater) ning

„Hiirtest ja inimestest“ (Tallinna Linnateater).

OLGA ZAITSEVA
Almirena Georg Friedrich Händeli ooperis „Rinaldo“ ja Giannetta Gaetano Donizetti ooperis „Armujook“ (mõlemad Rahvusooper Estonia).

2014
RENE KÖSTER
Soololavastuse „Tzion“ (Kanuti Gildi SAAL) eest. Lavastus on kantud sügavalt läbitunnetatud isiklikust kogemusest ja esitatud intensiivse kirglikkusega, kehaliselt

väljendusrikkalt ja ausalt.

PÄÄRU OJA
Aleksandr Herzen lavastuses „Utoopia rannik. I osa. Teekond“ (Tallinna Linnateater), Dennis Dutton lavastuses „Vertikaaltund“, T. Stedman Harder lavastuses „Saatuse heidikute kuu“, Noor poiss lavastuses „Kaevuritest kunstnikud“, Silbe lavastuses „Kevadine Luts“, Philip lavastuses „Orvud“ (kõik Eesti Draamateater), Franz lavastuses „Tasandikkude helinad“ (Saueaugu Teatritalu).

2013
PAVLO BALAKIN
Mefisto üllatavalt küps ja läbitunnetatud osatäitmine Charles Gounod’ ooperis „Faust“.

(Rahvusooper Estonia).

JIM ASHILEVI
Lavastused „13“ ja „Õhtute kollane tolm“ (Von Krahli Teater).

2012
SANDRA UUSBERG
Maria lavastuses „Vahepeatus“ (R.A.A.A.M), Angela lavastuses „Kiivad armastajad“, Juula lavastuses „Põrgupõhjas uus Vanapagan“ (Emajõe Suveteater), Nabra lavastuses „Peko“ (Vanemuine), Käthchen lavastuses „The Black Rider“ (VAT Teater), Suzanne lavastuses „Üsna maailma lõpus“, Rowena lavastuses „Biloxi blues“, Joan Helford lavastuses „Aeg ja

perekond Conway“ (kõik Tallinna Linnateater).

JEVGENI GRIB
Rollide eest lavastustes „Bernarda Alba maja” (Tallinna Balletikool), „Vestlus luigega” (Tallinna Tantsuteater), „Aeg” (Rahvusooper Estonia), „Helde puu” (Nargenfestival).

2011
PIRJO PÜVI

Särtsaka Susanna eest W. A. Mozarti ooperis „Figaro pulm“ (Vanemuine).

LAURI KALDOJA
Ariel lavastuses „Torm”, politseinik Klang lavastuses „Pipi Pikksukk”, Diego lavastuses „Kunstveri ja -pisarad”, Unenäomees lavastuses „Unenäokohvik”. Muusikalised kujundused lavastustele „Torm” ning „Kunstveri ja -pisarad” (Rakvere Teater).

2010
OLIVER KUUSIK
Kiire vokaalse ja lavalise arengu ilmekas esiletõus Mozarti ooperis „Cosi fan tutte“,

Massenet´ooperis „Thais“ ning Donizetti ooperi „Poliuto“ kontsertettekandes.

KRISTO VIIDING
Ike lavastuses „Portselansuits”, Hamlet lavastuses „Head ööd, vend”, Adolf lavastuses „Loojang”, Miguel Páramo lavastuses „Pedro Páramo”, Sela Borohov lavastuses „Mängud tagahoovis ehk Because”, Mattias lavastuses „Sinul on meretäis hirmu” (kõik Eesti Draamateater).

2009
STEN KARPOV
Kassini lavastuses „Portselansuits” (Eesti Draamateater), Treplev lavastuses „Kajakas”, Andres lavastuses „Janu”, Hlestakov lavastuses „Revident”, Joonas Tartu lavastuses

„Kangelane” (kõik Endla).

UKU UUSBERG
Lavastused „Loomaaialugu” (VAT Teater), „Ahoi” (EMTA lavakunstikool ja Teater NO99), „Head ööd, vend” (Eesti Draamateater), „Vahepeatus” (R.A.A.A.M).

2008  
LAURA PETERSON
Nastenka lavastuses „Valged ööd” (Theatrum), osatäitmised lavastuses „Tühirand” (Vanemuine), Mairis Gavlin lavastuses „Börs ja börsitar” (Ugala) ning Esmeralda

lavastuses „Jumalaema kiriku kellamees” (Emajõe Suveteater).

ALEKSANDR PRIGOROVSKI
Gurn balletis „Sülfiid, Mercutio balletis „Romeo ja Julia”, Margus balletis „Libahunt” ja Basilio balletis „Don Quijote” (Rahvusooper Estonia).

2007
ARTJOM MAKSAKOV

Mercutio balletis „Romeo ja Julia”, Prints balletis „Pähklipureja” (Rahvusooper Estonia).

NATALJA POPENKO
Osatäitmised lavastustes „Täna õhtul me ei mängi...”, „As you like it”, „Armastatutest ei lahkuta” (Vene Teater).

2006
RISTO KÜBAR

Nimiosa lavastuses „Adolf Rühka lühikene elu” (Lavakunstikool ja Eesti Draamateater).

TAAVI TÕNISSON
Papageno lavastuses „Võluflööt”; Peremees lavastuses „Troll-Poiss” jt (Nukuteater).

2005
MIRTEL POHLA

Nimiosa lavastuses „Julia” (Eesti Draamateater).

KASPAR JANCIS
Mitmekülgne debüüt Eesti teatris, balleti „Alice Imedemaal” kujundus (Vanemuine) ning „Pal-tänava poiste” lava- ja helikujundus (VAT Teater).

2004
ARGO AADLI
Michael lavastuses „Et keegi mind valvaks”, Serdjuk lavastuses „Tšapajev ja Pustota“

(Tallinna Linnateater).

PRIIT VÕIGEMAST
Gerry Durrell lavastuses „Minu pere ja muud loomad”, nimiosa lavastuses „Nipernaadi”, Felipe II lavastuses „Thijl Ulenspiegel”; Mees, Peremees, Põis, Valvur, Kuningas lavastuses „Koturnijad” (Ugala).

2003
ELISABET TAMM

Catherine lavastuses „Tõestus” (Tallinna Linnateater).

MARIA SOOMETS
Sonja lavastuses „Onu Vanja”, Heta lavastuses „Niskamäe kired”, Jentl lavastuses „Deemon ja ingel” (kõik Ugala).

2002
KATA-RIINA LUIDE

Nelli lavastuses „Alandatud ja solvatud“, Rebecca lavastuses „Unistus Mallorcast” (Ugala).

ALO KÕRVE
Mordaunt lavastuses „Musketärid – kakskümmend aastat hiljem”; Bartley, McCormick lavastuses „Inishmaani igerik” (Lavakunstikool, Tallinna Linnateater).

2001
ALLA POPOVA

Tatjana lavastuses „Jevgeni Onegin” (Eesti Muusikaakadeemia, Vanemuine).

ALEKSANDR MIHHAILOV
Gremin lavastuses „Jevgeni Onegin” (Eesti Muusikaakadeemia, Vanemuine).